My surveilance cam power adapter label states 5v==1A. I am not an electrician, but is it right to say that based on tha label, to compute for Power (watts) consumed by the device:
1A x 120 volts = 120 watts
For electricity consumption:
120 watts X 24 hours= 2,880 watt-hrs per day
2,880 watt-hrs per day / 1000= 2.88 kwh per day
2.88 kwh per day x 31 days =89.28 kwh per month
89.28 kwh per month x $.10 per kwh= $8.928 per month
Does that mean that I am spending $8.92 per month for a small camera?
Thanks
Luke
1A x 120 volts = 120 watts
For electricity consumption:
120 watts X 24 hours= 2,880 watt-hrs per day
2,880 watt-hrs per day / 1000= 2.88 kwh per day
2.88 kwh per day x 31 days =89.28 kwh per month
89.28 kwh per month x $.10 per kwh= $8.928 per month
Does that mean that I am spending $8.92 per month for a small camera?
Thanks
Luke