Hi
Considering the voltage VCEsat = 1.2V ,determine the maximum power that can be dissipated in a load RL = 8 Ohm
Is it possible to answer this question without knowing the amplitude of Vi?
Suposing that Vi=10 V sine wave ,the power dissipated could be calculated this way?
\( PRL=(((10^2 V)/(sqrt(2))/(8 Ohm))=6,25 W \)
Thanks
Considering the voltage VCEsat = 1.2V ,determine the maximum power that can be dissipated in a load RL = 8 Ohm
Is it possible to answer this question without knowing the amplitude of Vi?
Suposing that Vi=10 V sine wave ,the power dissipated could be calculated this way?
\( PRL=(((10^2 V)/(sqrt(2))/(8 Ohm))=6,25 W \)
Thanks
Attachments
-
16.6 KB Views: 22