Determine the range of values of the voltage VE ensures a constant value of
Vo = 9.1V.
I think that for the diode to operate in the zener current must be between [100 micro A, 10 milli A]
Writing the equations of the mesh for both cases:
\( VE=Rs*Izmin+Rl*Izmin
VE=(1 kOhm)*(100 micro A)+(4 kOhm)*(100 micro A)=0,5 V
VE=Rs*Izmax + Rl*Izmax
VE=(1 kOhm)*(10 mili A)+(4 k Ohm)*(10 mili A)=50 V \)
Is this correct?
Thanks
Vo = 9.1V.
I think that for the diode to operate in the zener current must be between [100 micro A, 10 milli A]
Writing the equations of the mesh for both cases:
\( VE=Rs*Izmin+Rl*Izmin
VE=(1 kOhm)*(100 micro A)+(4 kOhm)*(100 micro A)=0,5 V
VE=Rs*Izmax + Rl*Izmax
VE=(1 kOhm)*(10 mili A)+(4 k Ohm)*(10 mili A)=50 V \)
Is this correct?
Thanks
Attachments
-
19 KB Views: 32
Last edited: