I need help finding out how did the authors got the values R1 = 30.45kΩ and R2 = 19.55kΩ.
When I for solve for R1 and R2 I get the following values:
R1 = 30.440kΩ
R2 = 19.560kΩ
Equation I used was:
R2*(2.5V)/(50000Ω) = 0.978V
Please help me with this.
When I for solve for R1 and R2 I get the following values:
R1 = 30.440kΩ
R2 = 19.560kΩ
Equation I used was:
R2*(2.5V)/(50000Ω) = 0.978V
Please help me with this.
Attachments
-
107.8 KB Views: 23
-
33.1 KB Views: 23
Last edited: