But in case when the capacitors are not short circuits, the gain is equal
Kusf=Ku1*ku2
Ku1=[ R2 || (1/Hoe) || (Xc2+R5) ] / [re+(R4 || Xc3)]
Ku2=Rin/(Xc1 + Rin)=(ω*Rin*C1) / √( 1+(ω*Rin*C1)^2 )
Rin=R1 || R3 || ( (β+1) * [re+(R4||Xc3) ] )
In mishu.daniel circuit for F=6Khz and hfe=100; Ube=0.69V
Then the base current is equal
Ib=71uA and Ic=7.1mA; re=3.6Ω
The gain of transistor is equal:
Ku1=[ R2 || (1/Hoe) || (Xc2+R5) ] / [re+(R4 || Xc3)]
Re=( R4 || Xc3 )=199=200Ω
Ro=(Xc2+R5)=10.3KΩ
Rc=(R2 || 1/hoe)=675Ω
And now the gain of BJT is equal
Ku1=( Rc|| Ro )/( re+Re )=633/203=3.1[V/V]
And now the gain of all amplifier is equal:
We need to take into account influence of C1.
C1 and Rin form a voltage divider whit "gain"
Ku2=Rin/( Xc1 + Rin )=( ω*Rin*C1 ) / √( 1+(ω*Rin*C1)^2
For F=6Khz we get
Rin=R1 || R3 || ( (β+1) * [re+(R4||Xc3) ] )=2.45KΩ
C1=10nF
and
Ku2=( ω*Rin*C1 ) / √( 1+(ω*Rin*C1)^2=0.687[V/V]
Add the gain
Kusf=3.1*0.687=2.1[V/V]
And of course C2 and R5 is voltage divider to, but for F=6Khz the "gain" is equal
y=( ω*R5*C2 ) / √( 1+(ω*R5*C2)^2 = 0.966[V/V]
and finally
Gain =2.1*0.966=2[V/V]
Kusf=Ku1*ku2
Ku1=[ R2 || (1/Hoe) || (Xc2+R5) ] / [re+(R4 || Xc3)]
Ku2=Rin/(Xc1 + Rin)=(ω*Rin*C1) / √( 1+(ω*Rin*C1)^2 )
Rin=R1 || R3 || ( (β+1) * [re+(R4||Xc3) ] )
In mishu.daniel circuit for F=6Khz and hfe=100; Ube=0.69V
Then the base current is equal
Ib=71uA and Ic=7.1mA; re=3.6Ω
The gain of transistor is equal:
Ku1=[ R2 || (1/Hoe) || (Xc2+R5) ] / [re+(R4 || Xc3)]
Re=( R4 || Xc3 )=199=200Ω
Ro=(Xc2+R5)=10.3KΩ
Rc=(R2 || 1/hoe)=675Ω
And now the gain of BJT is equal
Ku1=( Rc|| Ro )/( re+Re )=633/203=3.1[V/V]
And now the gain of all amplifier is equal:
We need to take into account influence of C1.
C1 and Rin form a voltage divider whit "gain"
Ku2=Rin/( Xc1 + Rin )=( ω*Rin*C1 ) / √( 1+(ω*Rin*C1)^2
For F=6Khz we get
Rin=R1 || R3 || ( (β+1) * [re+(R4||Xc3) ] )=2.45KΩ
C1=10nF
and
Ku2=( ω*Rin*C1 ) / √( 1+(ω*Rin*C1)^2=0.687[V/V]
Add the gain
Kusf=3.1*0.687=2.1[V/V]
And of course C2 and R5 is voltage divider to, but for F=6Khz the "gain" is equal
y=( ω*R5*C2 ) / √( 1+(ω*R5*C2)^2 = 0.966[V/V]
and finally
Gain =2.1*0.966=2[V/V]
And spice confirm this result
Attachments
-
7.2 KB Views: 17
Last edited: